ساخت ماشین آلات صنعتی

 ساخت ماشین آلات صنعتی انواع مختلفی از دستگاههای صنعتی برای مصارف مختلف وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از  دستگاههای صنعتی تست، دستگاههای صنعتی مصرفی، دستگاههای صنعتی قالب سازی، دستگاههای صنعتی تولید، دستگاههای صنعتی خاص و …. اشاره نمود. اصولا هدف استفاده از دستگاههای صنعتی و ساخت ماشین آلات صنعتی، اجرای اتوماسیون، صرفه جویی در نیروی انسانی، کاهش خطا، تولید صرفه جویی هزینه، تولید قطعات خاص با دقت بالا و … می باشد از انواع عمده دستگاههای صنعتی (ماشین آلات ) می‌توان به دستگاههای صنعتی نظافت، دستگاههای صنعتی معدنی وحفاری، دستگاههای صنعتی راه سازی، دستگاههای صنعتی حکاکی، دستگاههای صنعتی برش، دستگاههای صنعتی بسته بندی و…

تعریف ماشین

ماشین به ابزاری گفته می‌شود که از یک یا چند قطعه مکانیکی  تشکیل شده و تکمیل‌کننده و یا جایگزین فعالیت بدنی انسان و یا حیوان است. ماشین‌ها از منابع انرژی شیمیایی، مکانیکی، گرمایی، هسته‌ای و الکتریکی تغذیه کرده و انرژی دریافتی را صرف انجام فرایند از پیش تعیین شده برای دستیابی به هدف مشخص می‌کنند. بحث ماشین‌ها بسیار وسیع است و از یک پیچ تا یک هواپیما و ابر دستگاه‌ها را در بر می‌گیرد.
ماشین‌ها به دو گروه اصلی ماشین‌های ساده و ماشین‌های پیچیده تقسیم می‌شوند. ، چرخ و محور، اهرم، قرقره،سطح شیب‌دار، گوه و پیچ در دستهٔ ماشین‌های ساده قرار می‌گیرند و سایر ماشین‌ها دارای مکانیسم دقیق جزو دسته ماشین‌های پیچیده می‌باشد. ماشین‌های پیچیده از کنار هم قرار گرفتن مجموعه‌ای از ماشین‌های ساده به وجود می‌آیند.ماشین آلات صنعتی

ارشمیدس در حدود قرن سوم پیش از میلاد، برای نخستین بار ایدهٔ ماشین ساده را مطرح نمود. او در کتاب خود سه ماشین سادهٔ اهرم، قرقره و پیچ را معرفی کرده‌است. ارشمیدس با بررسی اهرم، اصل مزیت مکانیکی را کشف کرد.

با شکوفایی ماشین‌های جدید و پیشرفته در قرن هجدهم زندگی انسان‌ها متحول شد. با اختراع ماشین‌های جدید در این دوران ظرفیت تولید کارخانه‌ها و همچنین حمل و نقل افزایش چشم‌گیری داشت. از اختراع ماشین ریسندگی و ماشین نساجی به عنوان نقطهٔ آغاز انقلاب صنعتی و از اختراع ماشین بخار با عنوان نقطهٔ عطف انقلاب صنعتی یاد می‌شود.

به بالای صفحه بردن