راه‌های سرمایه گذاری مطمئن در بورس

سرمایه شما دارایی شماست. باور خیلی از افراد اینست که اگر سرمایه گذاری در بورس را آغاز کنند قطعا به سود خیلی زیادی خواهند رسید، این باور می‌تواند درست باشد در صورتی که شما بورس و سرمایه گذاری‌های اقتصادی واقف باشید و نکات ظریف و دقیق آنرا آموزش دیده باشید. در ادامه به چند نکته از این موارد خواهیم پرداخت.

پیشینه‌ تاریخی واژه بورس

واژه «بورس» مانند هر کلمه‌ای، دارای یک پیشینه‌ تاریخی می‌باشد. برای مثال واژه‌ بانک از آنجا پدید آمد که در اروپا افراد برای انجام مبادلات پولی خود روی نیمکت‌های میدان‌های قدیمی شهر می‌نشستند و پول‌های خود را مبادله می‌کردند. ازآنجا که لغت «بَنک» در زبان ایتالیایی به معنی نیمکت است، بعدها مراکزی که وظیفه‌ انجام مبادلات پولی را بر عهده گرفتند به بانک معروف شدند.

طبق نظر اغلب کارشناسان، تاریخچه پیدایش واژه بورس هم به قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، بازرگانان و کسبه‌ شهری به نام بورُوژ (Bruges) در شمال غربی بلژیک، در میدانی به نام تِربورس (TerBeurze) جلو درب خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند و به حراج کردن کالاهای خود می‌پرداختند. از آن تاریخ به بعد مکان‌هایی که مردم در آنجا این عمل را انجام می‌دادند، بورس می‌گفتند.

راه‌های سرمایه گذاری مطمئن در بورس

 نخستین مرکز معاملات بورس در جهان – ساختمان تاریخی بورس در بلژیک

در آن زمان نظم و انظباط در اجرای این کار وجود نداشت اما به‌مرورزمان و رفته‌رفته، نظم و انضباط خاصی در این مکان‌ها حاکم شد؛ و بعد از مدتی، تنها بازرگانان، صرافان و دلالان بودند که اجازه داشتند در این مکان‌ها خریدوفروش انجام دهند. با گذر زمان، سالن‌های مسقف بورس شکل گرفت و بازرگانان که تا پیش از آن، در هوای آزاد خریدوفروش می‌کردند، برای خریدوفروش به این تالارها می‌رفتند. در بسیاری از منابع علمی و تاریخی، زمان آغاز به کار تالارهای مسقف بورس را به‌عنوان تاریخ رسمی تأسیس بورس در دنیا معرفی می‌کنند، اگرچه همان‌طور که گفتیم، پیشینه آن به قبل‌ از آن تاریخ و به قرن پانزدهم میلادی در بلژیک برمی‌گردد.

اولین بورس جهان در آمستردام

اولین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل قرن هفدهم میلادی در شهر «آمستردام» هلند تشکیل شد و کمپانی هند شرقی، اولین شرکتی بود که سهام خود را در آن ارائه کرد. فعالیت‌های مرتبط با بورس در شهر لندن از اوایل قرن هجدهم میلادی و در قهوه‌خانه‌ها شروع شد. این فعالیت‌ها در سال ۱۷۷۳ میلادی و با خرید ساختمان مستقل به دست معامله‌گران تحولی جدید ایجاد کرد. درنهایت در سوم مارس سال ۱۸۰۱ میلادی، بورس لندن فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. اما بورس نیویورک به‌عنوان سومین بورس بزرگ در گستره تاریخ، فعالیت خود را در ۱۷ می ۱۷۹۲ آغاز کرد و ۲۴ کارگزار بازار سهام در خیابان وال‌استریت نیویورک و زیر درخت نارون بزرگی دورهم جمع شدند و توافق‌نامه‌ای را امضا کردند. آن‌ها در هشت مارس ۱۸۱۷ با تنظیم اساسنامه شروع به کار بورس نیویورک را رسمیت بخشیدند.

در حال حاضر بازار بورس نیویورک از نظر میزان معاملات و ارزش بازار سرمایه در جهان بزرگترین بازار بورس سناخته شده است. با شروع فعالیت بورس‌های بزرگ جهان، به‌تدریج سایر کشورها نیز دارای بورس شدند تا آنجا که امروز کمتر کشوری را می‌توان یافت که بورس نداشته باشد.

راه‌های سرمایه گذاری مطمئن در بورس

 

تعریف بورس

افرادی که در بورس سرمایه گذاری کرده اند حتما می دانند که بورس نهاد سازمان‌ یافته‌ای است که نقش عمده و اساسی در بازار سرمایه دارد. مهمترین کارکردهای بورس عبارتند از:

  1. مدیریت انتقال ریسک
  2. شفافیت بازار
  3. کشف قیمت
  4. ایجاد بازار رقابتی
  5. جمع‌آوری سرمایه‌ها و پس‌اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی

در بازار بورس، کالاهای مختلفی مورد معامله قرار می‌گیرد و بر همین اساس بازار بورس به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شود

  • بورس کالا : بورس کالا، بازار متشکل و منسجمی است که تعداد زیادی از فروشندگان، کالای خود را عرضه و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان آن بازار، به خریداران ارائه می‌شود. در این بورس اغلب مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر بورس کالایی را با نام کالایی که درآن معامله می‌شود می‌شناسند. مثلا بورس نفت، بورس گندم و… بورس کالا خود به بازار فیزیکی و بازار ابزار مشتقه تقسیم می‌شود.
  • بورس اوراق بهادار : در این نوع بورس دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق مشارکت و …. مورد معامله قرار می‌گیرد. در ایران به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که بطور رسمی و دائمی در محل معین تشکیل می‌شود، بورس اوراق بهادار گفته می‌شود.
  • بورس ارز : خرید و فروش پول‌های خارجی در این بورس انجام می‌شود که این نوع بورس در ایران فعال نیست.

آموزش روش اصولی نحوه سرمایه گذاری در بورس

قطعا سرمایه گذاری در بورس بدون در نظر گرفتن شیوه و روش اصولی آن، قطعا فرد سرمایه گذار را با شکست مواجه خواهد کرد. بنابراین در ادامه به چندی از این اصول خواهیم پرداخت.

۱ – زمانی را صرف تحقیق و یادگیری نحوه کارکرد بازار سهام نمایید

 

در هر زمینه ای که تمایل دارید وارد شوید بهتراست که همیشه مقداری از وقتتان را روی یادگیری و تحقیق بگذارید و سعی کنید تمامی جوانب کار را ببینید و آگاهانه وارد عمل شوید.

راه‌های سرمایه گذاری مطمئن در بورس

۲ – پس‌انداز را آغاز کنید

در قدم اول برای سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به پول دارید، بنابراین هرچقدر بیشتر پس‌انداز کنید، می‌توانید سرمایه‌گذاری بیشتر و پرسود تری را داشته باشید. پس‌انداز همچنین به شما کمک می‌کند در مسیر آزادی مالی قرار بگیرید. احساس امنیت مالی که در شما ایجاد می‌شود به روحیه و توان شما در سرمایه گذاری بسیار کمک می‌کند.

۳ –توانایی تحمل زیان در شما چگونه است؟

این سوال را باید از خود بپرسید که آیا شکست می‌تواند شمارا از کار باز دارد و یا اگر سرمایه شما به حداقل میزان مشخص شده از سمت شما رسید آیا تاثیر در روند فکری و روحیه و حتی زندگی شخصی شما می‌گذارد؟

 

راه‌های سرمایه گذاری مطمئن در بورس

۴ – از یک متخصص کمک بگیرید

با متخصصین در بورس مشورت کنید و همیشه عملکرد آنها را زیر نظر داشته باشید. سعی کنید همیشه سوالات خود را از آنها بپرسید و با سیاست نکات کلیدی را از آنها بیرون بکشید. استفاده از تجربه حرفه‌ای‌ها می‌تواند شما را در چندماه، به اندازه‌ سال‌ها به جلو ببرد. البته خود شما هم می‌توانید با یادگیری از اساتید برتر، متخصص‌شدن را آغاز کنید.

۵ – هیجانات  و احساساتتان را تحت کنترل قرار دهید

مهارت کنترل هیجانات و احساسات و عمل کردن براساس استراتژی از پیش‌ تعیین شده یکی از حیاتی‌‌ترین مهارت‌ها برای موفقیت در بازار سرمایه گذاری می‌باشد.  داشتن رفتارهای هیجانی و احساسی و پیروی از جو روانی، باعث می شود تا تصمیمات اشتباه بگیرید.

۶ – یک کامپیوتر خوب داشته باشید

یکی از نکات مهم که برای کار حرفه ای در بورس می‌باشد، اینست که یک کامپیوتر یا لپ تاپ با سیستم قوی داشته باشید نباید هنگام انجام معامله سیستم شما به دلیل کمبود رم یا پایین بودن پردازنده، به مشکل بر بخورد. وقتی پای پول و سرمایه شما در میان باشد، سرمایه‌گذاری روی ابزار کارتان منطقی و عاقلانه ترین کار است.

راه‌های سرمایه گذاری مطمئن در بورس

۷ – اینترنت پرسرعت و پایدار وصل کنید

مزیت داشتن اینترنت پرسرعت و پایدار از آن جهت است که می توانید داده‌ها را روی نرم‌افزار در زمان خیلی کم و سریع دریافت و مشاهده کنید. پیشنهاد ما داشتن دو اتصال اینترنت از دو جای مختلف در مواقع اضطراری می‌تواند امکان واکنش سریع را برای شما فراهم کرده و پول و سرمایه‌تان و یا سودی که کسب کرده‌اید را حفظ کند.

۸– معاملاتتان را ضبط و ثبت کنید

ثبت و یادداشت برداری از معاملات می تواند تا حد زیادی، معاملات شما را بهبود بخشد. با اینکار دنبال کردن افکار و اقداماتتان آسان شده و استراتژی معاملاتتان را بهتر می‌کنید. با ثبت دلیل معاملات خود، بعدا به عنوان تجربه از آنها استفاده خواهید کرد. جزییاتی که از معامله ثبت می‌کنید می‌تواند شامل تاریخ و زمان دقیق، قیمت ورود، حجم معامله، سطح حد ضرر اولیه یا نهایی، دلیل معامله، سطح حد سود اولیه یا نهایی، قیمت در لحظه ی خروج، دلیل خروج از معامله و نتیجه معاملات باشد.

۹ – مشترک اخبار اقتصاد و بورسی شوید

شما باید منابع خبری قابل اطمینان که به طور اختصاصی به بورس و اقتصاد می‌پردازند و اخبار را سریع و بی‌طرفانه اطلاع‌رسانی می‌کنند دنبال کنید. کانال‌های خبری در رسانه‌های اجتماعی مانند تلگرام معمولا سرعت اطلاع‌رسانی بالاتری دارند.

۱۰ – معاملات شبیه سازی شده  را با نرم‌افزار مجازی انجام دهید

برای کسب تجربه و مهارت در کار سرمایه گذاری ، ابتدا بهتر است اینکار را به صورت مجازی انجام دهید. انجام معاملات بصورت مجازی و با سرمایه غیرواقعی این فرصت را در اختیارتان می‌گذارد تا ضعف‌ها و نقاط قوت‌ خود را در معامله‌گری بشناسید. می‌توانید قبل از اینکه سرمایه اصلی‌تان را وارد بازار کنید، ابتدا سهم را تحلیل کرده و بصورت مجازی خریداری کنید و ببینید تحلیل شما تا چه اندازه دقیق است.

فواید بورس برای سرمایه‌گذاران

از جمله بهترین مزیت هایی که بورس برای فرد سرمایه گذار در پی دارد می توان موارد زیر را نام برد.

ب) قابلیت نقدشوندگی: چنانچه شما به هر علتی نیاز به پول داشتید می توانید با فروش سهام خود آنرا به پول نقد تبدیل کنید.

  1. پرداخت سود نقدی ناشی از فعالیت شرکت‌ها؛ شرکت‌هایی که سهامشان در بورس عرضه شده است، بخشی از سود ناشی از فروش محصولات خود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. در نتیجه سرمایه‌گذارانی که سهام این شرکت‌ها را دارند، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این سود به‌صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می‌شود.
  2. کسب درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام؛ قیمت سهام شرکت‌ها به دلیل فعالیت‌های مفید و اثربخش مدیرانشان، می‌تواند افزایش یابد. افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها موجب ایجاد درآمد برای سهامداران آن‌ خواهد شد.

الف) ایجاد درآمد: مهم‌ترین هدف یک سرمایه‌گذار کسب درآمد است. سرمایه‌گذران در بورس به ۲ روش می‌توانند درآمد کسب کنند.

د)  علاوه بر موارد بالا سرمایه گذاری در بورس باعث می شود، پس‌اندازهای کوچک و خرد افراد در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مشارکت داده شود.

ج) اطمینان از محل سرمایه‌گذاری و شفافیت بازار: کلیه فعالیت‌های بورسی با توجه به مجوز قانونی مربوط به خود و با نظارت یک نهاد ناظرتحت عنوان “سازمان بورس و اوراق بهادار” به فعالیت می‌پردازند. شرکت‌های بورسی بر اساس قانون موظف هستند اطلاعات مجاز خود را به‌طور مرتب و دوره‌ای در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند. این امر منجر به شفافیت بازار شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتری اقدام به معامله کنند.

راه‌های سرمایه گذاری مطمئن در بورس

 

چقدر سرمایه اولیه برای ورود به بورس لازم است؟

افرادی بر این باورند که سرمایه گذاری در بورس نیاز به پول زیادی دارد، اما واقعیت اینگونه نیست. حداقل سرمایه برای ورود به بورس محدودیت خاصی ندارد. با هر مقدار پول می‌توانید وارد بازار بورس شوید شما با ۱۰۰ هزار تومان، یک میلیون تومان، ۵۰۰ هزار تومان و ۱۰۰ میلیون تومان با هرچیزی می‌توانید وارد بازار بورس شوید. البته برای خرید آنلاین سهام حداقل ۱۰۰ هزار تومان الزامی است. یعنی حتی با ۱۵۰ هزار تومان می‌توانید سهام یک شرکت را بخرید!!!

توجه : قبل از شروع به سرمایه گذاری در بورس ابتدا باید با مشاوران و کارشناسان بورس مشورت کنید در گام دوم شما باید وارد آموزش مباحث جدیدتر و کاربردی تر و خرید و فروش عملی در بازار بورس شوید و همچنین گذراندن دوره های آموزشی بورس ضروری است که باید کلاس آموزش بورس خود را انتخاب کنید و در آنها شرکت کنید تا تمام فوت وفن بازار بورس را بصورت تخصصی یاد بگیرید.

 


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *