اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل

 دکوراسیون داخلی یکی از هنر هاییست که امروزه  یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین مبحث‌ها برای افرادیست که به محیط زندگی خود اهمیت می‌دهند. چیدمان آیتم‌های مناسب یک فضا مثلا منزل شما که تشکیل شده از (مبلمان، میز، فرش، بوفه، کتابخانه، وسایل دکوری و…) می‌تواند بسیار جذاب و دوست داشتنی باشد. در ادامه به چند اصول در رابطه با دکوراسیون داخلی و روش‌های چیدمان بهتر خواهیم پرداخت.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل 

تفاوت طراح دکوراسیون و طراحی داخلی چیست؟

بسیاری از افراد، طراح دکوراسیون داخلی و طراح داخلی را  هم معنا می‌دانند که البته این دو مبحث تفاوت‌های متفاوتی دارد.

طراح دکوراسیون داخلی، گروهی از افراد می باشند که وظیفه ترکیب و چیدمان وسایل منزل (از جمله کاغذ دیواری، رنگ ساختمان، انواع مبل، لوستر ها، تابلوها، فرش ها، و سایر لوازم تزئینی و دکوری و…)  متناسب با درخواست مشتری و سلایق او را دارد.حال طراح داخلی کیست؟ طراح داخلی در واقع شخصی است که شکل و فرم داخلی ساختمان را اجرا می کند و همچنین در کنار معمار ساختمان و با توجه بر اصول و قواعد طراحی معماری کار خود را پیش می برد و گاهی در صورت نیاز برای اجرای طرح داخلی ساختمان می تواند با معمار ساختمان مشورت کند و معماری ساختمان را تا حدودی با توافق تغییراتی ایجاد کنند.

نکته مهم:

هرگز یک طراح دکوراسیون داخلی نمی تواند کار یک طراح داخلی را انجام دهد زیرا برای انجام این کار نیاز به سواد آکادمیک می‌باشد و باید تا حدودی با معماری و نقشه کشی هم آشنایی داشته باشد  اما یک طراح  دکوراسیون داخلی در صورت برخوردار بودن از ذهنی خلاق و هنرمند به راحتی می تواند یک طراح دکوراسیون موفق باشد و در این زمینه فعالیت کند.

طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

همانطور که اشاره شد امروزه گروهی از افراد در جامعه وجود دارند که وظیفه چیدمان و دکور کردن منزل را برعهده دارند که به آن ها دکوراتور یا طراح دکوراسیون داخلی می گویند. اصولا دکوراتور ها دارای ذهنی پر از خلاقیت و ایده‌های جذاب می‌باشند که می‌توانند طبق سلیقه افراد و علاقه مندی آن ها یک دکوراسیون داخلی منزل و یا هر محل دیگری را چیدمان می‌کند که با دیدن هر روزه آن سرشار از انرژی و انگیزه شوید.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل

مواردی  که در طراحی دکوراسیون داخلی باید در نظر گرفت

برای اینکه بتوانید طراحی دکوراسیون داخلی را یاد بگیرید و حتی خودتان بتوانید تا حدودی و حداقل برای منزل خود از آنها استفاده کنید باید چند نکته را در نظر بگیرید که رعایت این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا چیدمان منزلتان را به شکل اصولی تری اجرا کنید.

۱-شخصیت شناسی و تصویر سازی

اولین نکته ای که در طراحی دکوراسیون داخلی به آن توجه داشت میزان علاقه مندی و شخصیت شناسی و تصویر سازی شما  از محیط می باشد. دانستن اینکه به چه رنگ یا سبکی (مدرن، کلاسیک، سنتی و …) را بیشتر از همه می‌پسندید ،در واقع سبک شناسی کمک بسیاری در این زمینه می‌کند تا طراحان دکوراسیون بتوانند هوشمندانه تر مراحل طراحی را اجرا نمایند. دیدن عکس و تصاویر نمونه کارهای انجام شده می‌تواند به باز شدن ذهن شما در پیدا کردن آنچه می‌خواهید بسیار کمک می‌کند.

۲-از افراط  بپرهیزید

اگر شما فردی هستید که به عنوان مثال به رنگ زرد و یا به گلدان علاقه بسیاری دارید الزامی نیست که چیدمان منزل خود را پر کنید از گلدان و آیتم‌هایی با رنگ زرد. زیاده روی و افراط در استفاده از یک آیتم فضارا متشنج و نا آرام می‌کند به عنوان مثال اگر شما علاقه مند به رنگ زرد می باشید می توانید از توناژ های متفاوت رنگ زرد یا آیتم‌های ریز و کوچک با این رنگ استفاده کنید.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل

۲-ایجاد نقطه تمرکز

نقطه تمرکز در اجرای دکوراسیون داخلی در واقع اولین قدمی است که دکوراتور پیش می‌برد . به عنوان مثال نقطه تمرکز می‌تواند بخشی از خانه باشد که فرد آنرا از علاقه مندی‌های خود پر کند و بخشی از جذابیت‌های خانه برای او باشد. نکته مهمی که می توان به آن اشاره کرد ورودی خانه می باشد، ورودی خانه را جذاب و با آیتم‌های مورد علاقه خود دکور کنید تا دوستانتان با ورود به منزل شما از همان ابتدا مجذوب خانه شما شوند.

۳-ایجاد آینه در فضا

ایجاد آینه در فضا بسیار می‌تواند به روشن شدن، بزرگ شدن و جذابیت مدرن فضا کمک کند. حضور آینه در بخشی از دیوار خانه به شکل دکوراتور شده باعث می‌شود نور در خانه به گردش در آید و همچنین می‌تواند باعث بزرگ شدن فضا شود زیرا فضا در آینه هم نمایش داده می‌شود و این باعث می‌شود که فضا دو برابر به نظر برسد.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل

۴-خانه خود را گرم کنید

استفاده رنگ خنثی برای آیتم‌های بزرگ مانند دیوارها، کابینت، مبلمان و… می‌تواند انتخاب عاقلانه‌ای باشد، اما نباید اجازه دهید تا منزل شما سرد و بی‌روح شود بنابراین می‌توانید آیتم‌هایی را انتخاب کنید که از رنگ‌های گرم در آن استفاده شده باشد مثلا درسته که شما رنگ مبلمانتان را سرد و خنثی انتخاب کرده‌اید اما می‌توانید کوسن‌های رنگ‌های گرم را به آن اضافه کنید یا مثلا اگر دیوارها ساده و بی رنگ هستند وجود تابلوهای رنگارنگ می‌تواند به گرم شدن فضا کمک کند. بنابراین این نکات را هم در نظر بگیرید.

۵-استفاده از نورپردازی متفاوت

نور یکی از اصول بسیار بسیار مهم در فضا می‌باشد اگر نوع چیدمان و انتخاب‌های شما باعث شود که  روشنایی از فضا گرفته شود قطعا در کار خود موفق نبوده‌اید.  استفاده از هالوژن ها و لوستر ها در خانه جدا از جذابیت ظاهری باعث ایجاد حس و حال مختلف برای افراد می شود. پس سعی کنید از نورهای مختلف برای ایجاد هر نوع فضایی که احتیاج دارید استفاده نمایید و همچنین راه را برای ورود نور‌های طبیعی به فضا باز نگه دارد.

۶-لوازم خود را فردی انتخاب کنید

در طراحی دکوراسیون منزل یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که لوازم دکوراتیو همچون شمع ها، گلدان، قاب عکس و … را به صورت فرد انتخاب کنید  این کار تاباعث جذابیت دیداری  در افراد می‌شود و همچنین وجود شمع در فضا انرژی خاصی را به فضا می‎دهد.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل

۷-چیدمان و انتخاب درست مبلمان

یکی از مواردی که باعث کوچک شدن و گرفته شدن فضا می‌شود استفاده نادرست از مبلمان می‌باشد. خرید مبل مناسب نیز از دیگر موارد مهم در دکوراسیون داخلی است. در نظر بگیرید که برخی افراد دارای خانه هایی کوچک می باشند و به دلیل عدم آگاهی و تنها در نظر گرفتن سلیقه شخصی بدون در نظر گرفتن فضا، متاسفانه  مبلمانی را انتخاب و خریداری می کنند که برای فضای موجود بسیار بزرگ و جدا از دست و پا گیر بودن مجبور می شوند که پس از مدت اندکی مجددا هزینه ای اضافی بابت خرید مبل بپردازند. بنابراین باید این نکته را در نظر بگیرید و متوجه این موضوع باشید.

۸-برای استفاده از رنگ های خاص جسور باشید

اگر طرفدار رنگ‌های شاد هستید خیلی عالیست چون می‌توانید از این رنگ‌ها بصورت هوشمندانه استفاده کنید، اما فکر زیاده رویرا از سر بیرون کنید. شما می توانید زمانی که به رنگ خاصی علاقه مند هستید یکی از دیوارهای کوچک و کم عرض منزل خود را برای این رنگ در نظر بگیرید و سایر دیوار ها را با کاغذ دیواری و یا رنگ های خنثی دیگر ترکیب کنید. در رنگ آمیزی دیوار ها هر چه جسورتر و البته با دقت عمل کنید مطمئنا فضایی زیبا تر و منحصر به فرد خلق می شود. نکته دیگری که در این قسمت باید به آن اشاره کرد عدم استفاده از رنگ سفید بر روی تمامی دیوار ها می باشد؛ بسیاری از افراد برای راحتی و جلوگیری از سردرگمی خود رنگ سفید را برای تمام خانه انتخاب می کنند که این کاردر مواردی می‌تواند انتخاب درستی باشد که فضا بسیار کوچک و یا بسیار تاریک باشد در غیر این صورت ترکیب رنگ دلخواهتان می‌تواند خانه یا محل کار شما را جذاب کند.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل

۹-زیاد از حد پیرو مد نباشید

اگر شما از آن دسته افراد می باشد که به مد و رایج شدن وسایل و لوازم منزل علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم که برای دکوراسیون داخلی منزل خود در این زمینه زیاده روی نکنید، به عنوان مثال فرض کنید طرح های شلوغ مدتی است که بین مردم باب شده است شما نباید تمام خانه خود را پر از طرح ها و وسایل شلوغ کنید بلکه می توانید با استفاده از یک تابلوی شلوغ و یا چند کوسن با طرح شلوغ جلوه به روز و متفاوتی به خانه خود دهید. سعی کنید همیشه سبک شخصی خود را برای چیدمان خانه در نظر بگیرید تا هیچ زمان خسته کننده و یا بعد از مدتی از چشمتان نیوفتد.

۱۰-نصب جای درست قاب و تابلوها

برای وصل کردن قاب عکس و یا تابلو بر روی دیوارها این نکته را درنظر بگیرید که دیوار مورد نظر شما چه اندازه و چقدر  مرتفع است. اگر دیوار کوتاه باشد برای بلند تر نشان دادن سقف، تابلو‌هارا پایینتر‌از حد معمول قراردهید تا خطای دید ایجاد شده باعث شود ارتفاع دیوار بیشتر بنظر برسد. اگر چندین تابلو را می‌خواهید به یک دیوار نصب کنید توجه داشته باشید که فاصله بین آنها بیشتراز ۵ سانتی متر نباشد.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی منزل

۱۱-کف پوش مناسب با ابعاد خانه استفاده کنید

تاثیر استفاده از کف پوش مناسب در طراحی دکوراسیون شاید برای برخی از افراد مهم به نظر نرسد اما باید اشاره کرد که برای خانه هایی با ابعاد کوچک حتما از کف پوش هایی در ابعاد کوچک استفاده کنید تا خانه شما بزرگتر به نظر برسد. به طور کلی برای خانه های کوچک از کف پوش هایی با ابعاد کوچک، و برای خانه هایی بزرگ از کف پوش هایی با ابعاد بزرگ باید استفاده کرد. قطعا این موضوع را می‌دانید که کف پوش با رنگ مناسب هم یکی از اصول مهم در  دکوراسیون می‌باشد بنابراین رنگ کفپوش‌هارا بر اساس ابعاد فضای خود تیره یا روشن انتخاب کنید.

۱۲-پارتیشن و جداسازی فضا

پارتیشن به عنوان یکی از عوامل جدا کننده فضا، از وسایل کارآمد در طراحی دکوراسیون می باشد، در صورتی که شما علاقه مند به ایجاد چندین فضای مجزا در خانه خود می باشید می توانید از پارتیشن استفاده کنید. استفاده هوشمندانه از مبل و میز‌ها هم می‌تواند یک راه دیگر برای بخش بندی کردن فضا باشد.

در نهایت

درنهایت عایت اصول کلی که گفته شد و همچنین اضافه کردن ذوق و سلیقه شما می‌تواند شمارا تبدیل به طراح دکوراسیون خانه خود کند. بنابراین یادگیری مباحثی که مرتبط با این موضوع باشد، دیدن عکس و مطالعه مباحث رتگ شناسی، روانشناسی رنگ، تاثیر فرم‌ها و… به حرفه ای و دقیق تر شدن کار شما کمک خواهد کرد.